Zapewnienie napowietrzenia wnętrza budynku stanowi niezbędny element każdego skutecznego systemu oddymiania, bowiem aby uzyskać właściwą funkcję odprowadzania dymu, trujących gazów oraz ciepła, należy zapewnić odpowiednie powierzchnie otworów napowietrzających.
Otwory napowietrzające umożliwiają napływ chłodnego powietrza, które na zasadzie wyporu termicznego wypycha ku górze dymy oraz gorące powietrze, a te w dalszej kolejności odprowadzane są na zewnątrz poprzez otwory oddymiające znajdujące się w górnej części budynku. Jak wynika z powyższego, dobrze zaprojektowany i skuteczny układ napowietrzania jest nieodłącznym elementem systemu oddymiania warunkującym zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym wewnątrz obiektu osobom oraz ochronę mienia.
Na system napowietrzania składają się otwory napowietrzające. W sytuacji pożaru, po podaniu przez centralę systemu sygnału, okna napowietrzające otwierają się za pomocą siłowników elektrycznych 24V.
Sposoby otwierania okien:
*okna uchylne górą na zewnątrz
*okna uchylne górą do wewnątrz
*okna uchylne dołem na zewnątrz
*okna rozwierne
Celem zapewnienia odpowiedniego poziomu napowietrzenia budynku, można także wykorzystać już istniejące okna poprzez zastosowanie w nich odpowiednio certyfikowanych siłowników.